Teknisk oversættelse

Oversættelse af tekniske dokumenter

Hvad er teknisk oversættelse?

Hos Alpha-Lingua er vi uddannede og certificerede translatører og tolke, der gennem uddannelse og erfaring har opbygget stor erfaring i at oversætte tekniske dokumenter til og fra engelsk, tysk, spansk, polsk og italiensk.

Oversættelse inden for industri og produktion
Hvis du beskæftiger dig med international handel i en industri- eller produktionsvirksomhed, og din virksomhed har brug for at få oversat tekniske dokumenter eller andre typer tekster af en translatør, som har indsigt i teknisk fagsprog, er du kommet til det rette sted.

Hos Alpha-Lingua leverer vi tekniske oversættelser, der er præcise og gennemarbejdede af høj faglig kvalitet.

Vi tilbyder også tolkning inden for teknisk sprog.

Eksempler på tekniske dokumenter
Af tekniske dokumenter har vi blandt andet erfaring med at oversætte: Autoteknik, brobeskrivelser, brugervejledninger, bud, diagnosticering, energi, feasability studies, forhandlerkontrakter, fundering, garantiaftaler, geotekniske rapporter, kataloger, installationsvejledninger, instruktionsbøger, IT-vejledninger, kravspecifikationer, kursusmateriale, letbaner, lokalisering og versionering af software, manualer, miljø, offentlige bygningers vedligeholdelse, projektbeskrivelser, renoveringer, reparationsvejledninger, systemimplementering, tekniske meddelelser og specifikationer, transport, udbud, vejbeskrivelser og værkstedskontrakter.

Engelsk

Certificeret translatør og tolk i engelsk

Anne Simonsen
Tlf. +45 4243 6066
simonsen@alpha-lingua.dk

Om Anne

Italiensk

Certificeret translatør og tolk i italiensk

Carina Graversen
Tlf. +45 2627 1248
graversen@alpha-lingua.dk

Om Carina

Spansk

Translatør og tolk - cand.ling.merc. i spansk

Ditte Andersen
Tlf. +45 26151224
andersen@alpha-lingua.dk

Om Ditte

Tysk

Translatør og tolk, cand.ling.merc. i tysk

Flemming Vogdrup
Tlf. +45 4087 4863
vogdrup@alpha-lingua.dk

Om Flemming

Polsk

Certificeret translatør og tolk i polsk

Paulina Lundén
Tlf. +45 5052 5856
lunden@alpha-lingua.dk

Om Paulina

Italiensk

Certificeret translatør og tolk i italiensk

Silvia J. Lariani
Tlf. +45 2128 2523
lariani@alpha-lingua.dk

Om Silvia

Engelsk

Certificeret translatør og tolk i engelsk

Vinni E. von Benzon
Tlf. +45 2276 6611
benzon@alpha-lingua.dk

Om Vinni